25 vjet nga Masakra e Serbrenicës, Berisha thirrje ndërkombëtarëve: Të arrestohet frymëzuesi kryesor i gjenocidit, serbomadhi Aleksandër Vuçiç

Publikuar tek: politike, më 16:08 11-07-2020 25 vjet nga Masakra e Serbrenicës, Berisha thirrje ndërkombëtarëve: Të arrestohet frymëzuesi kryesor i gjenocidit, serbomadhi Aleksandër Vuçiç Sali Berisha

Ish-kryeministri Sali Berisha sot, në 25 vjetorin e Masakrës së Serbrenicës i bën thirrje komunitetit ndërkombëtar që të arrestojë dhe të nxjerrë përpara gjyqit frymëzuesin kryesor të saj, presidentin serb Aleksandër Vuçiç.

“Thirrja ime për komunitetin ndërkombetar të arrestojë dhe vendos para gjyqit njerin nga frymezuesit kryesor te kësaj masakre, Gebelsin e regjimit barbar te Millosheviçit, famziun e motos “për një serb të vrarë të vriten 100 muslimane boshnjak, presidentin aktual serbomadh të Serbise Aleksander Vuçiç”, shkruan Berisha.

“Ata ekzekutuan me të gjitha llojet e armëve 8377 fëmije, gra, te moshuare civil boshnjak në kampet e tyre te mbrojtura nga OKB ne Srebenice”, vijon më tej Berisha.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.019101858139038
array(1) { ["section"]=> string(146) "25-vjet-nga-masakra-e-serbrenices-berisha-thirrje-nderkombetareve-te-arrestohet-frymezuesi-kryesor-i-gjenocidit-serbomadhi-aleksander-vucic-213552" }