26 vajza të trafikuara, dhe nga Shqipëria, shpëtohen nga prostitucioni në Irlandë

Publikuar tek: bota, më 16:22 28-08-2017 26 vajza të trafikuara, dhe nga Shqipëria, shpëtohen nga prostitucioni në Irlandë

Disa shqiptare janë mes 26 vajzave viktima të trafikut me qëllim prostitucionin në Irlandë, që janë shpëtuar nga një organizatë bamirëse.

Organizata Ruhama ka njoftuar se shumë prej vajzave kanë qenë vetëm 18-vjeçe kur janë trafikuar në Irlandë dhe më pas janë detyruar të prostiuojnë.

Përveç shqiptareve, vajzat e tjera janë me kombësi bullgare, portugeze, pakistaneze dhe nga 6 vende afrikane.

Organizata njofton se ka ndihmuar 304 vajza të tjera nga vende të ndryshme të botës, gjatë dy viteve të fundit.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Përplasja e luftanijes, gjenden trupat e 10 marinsave amerikanë (FOTO)
Shtëpi, makina dhe rrugë të përmbytura, breshëri gurësh u rrëzuan nga qielli »
Article Logic
Execution time: 0.013602018356323
array(1) { ["section"]=> string(85) "26-vajza-te-trafikuara-dhe-nga-shqiperia-shpetohen-nga-prostitucioni-ne-irlande-90441" }