26-vjetori i “Rilindjes Demokratike”, Nishani i jep Titullin “Kalorës i Urdhrit të Skënderbeut”

Publikuar tek: aktualitet, më 15:14 05-01-2017 26-vjetori i “Rilindjes Demokratike”, Nishani i jep Titullin “Kalorës i Urdhrit të Skënderbeut”

Në 26-vjetorin e themelimit dhe botimit të numrit të saj të parë si një zë i lirë dhe i pavarur mediatik pas afro pesë dekadash shtypjeje dhe censure të ashpër komuniste, Presidenti Bujar Nishani dekoroi gazetën “Rilindja Demokratike” me Titullin “Kalorës i Urdhrit të Skënderbeut”.

Motivacioni: “Në vlerësim të kontributit të vyer e të pazëvendësueshëm si gazeta e parë që vrau frikën e diktaturës dhe hapi rrugën për rivendosjen e shtypit të lirë në Shqipëri, duke përhapur e lartësuar vlerat e patjetërsueshme të lirisë dhe të demokracisë”.

Më 5 janar 1991 doli në qarkullim numri i parë i gazetës “Rilindja Demokratike”, e para gazetë e lirë, pas rënies së diktaturës komuniste në Shqipëri.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Aktivisti shkon para Ambasadës Franceze në Tiranë dhe duke shkelur flamurin serb proteston për Haradinajn
4 të vdekur nga gripi në Shqipëri, 100 persona paraqiten në spital çdo ditë »
Article Logic
Execution time: 0.010123014450073
array(1) { ["section"]=> string(96) "26-vjetori-i-rilindjes-demokratike-nishani-i-jep-titullin-kalores-i-urdhrit-te-skenderbeut-64649" }