28 Nëntor, Dita e Flamurit Kombëtar dhe Pavarësisë së Shqipërisë

Publikuar tek: foto-e-dites, më 08:49 28-11-2020 28 Nëntor, Dita e Flamurit Kombëtar dhe Pavarësisë së Shqipërisë

28 Nëntori ndryshe njihet edhe si Dita e Pavarësisë. Kjo ditë është një ditë e veçantë për shqiptarët në mbarë botën sepse në këtë datë në dy vite të ndryshme kanë ndodhur dy ngjarje historike në historinë e Shqipërisë.

Më 28 nëntor 1443, heroi ynë kombëtar Gjergj Kastriot Skënderbeu çliroi Krujën nga pushtimi osman dhe ngriti flamurin kombëtar mbi kalanë e saj. 469 vite më vonë, më 28 nëntor 1912, i quajtur gjithashtu si Nëntori i dytë, u shpall Pavarësia e Shqiperisë nga Ismail Qemaili i cili ngriti flamurin në Vlorë.

28 Nëntori është shpallur gjithashtu ditë festë edhe në Republikën e Kosovës.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Habisin akademikët: Eva nuk u formua nga brinja, por nga kocka e penisit të Adamit
»
Article Logic
Execution time: 0.012128829956055
array(1) { ["section"]=> string(70) "28-nentor-dita-e-flamurit-kombetar-dhe-pavaresise-se-shqiperise-229412" }