299 mësues ngelin në provimin e kualifikimit

Publikuar tek: aktualitet, më 07:30 17-06-2015 299 mësues ngelin në provimin e kualifikimit

Cilësia në arsim është bërë shpeshherë pjesë e debateve dhe diskutimeve në vendin tonë. Shpeshherë aludohet se cilësia e arsimit në Shqipëri po degradon dhe për këtë herë fajsohet sistemi dhe herë të tjera individi. Rreth 9% e mësuesve, të cilët i’u nënshtruan provimit të kualifikimit nuk kanë arritur që ta marrin atë, ndërkohë që ata do të vijojnë të japin mësim, pasi provimi mund të jepet deri në 3 herë.

“Në kualifikim morën pjesë 3452 mësues, ku 299 prej tyre nuk kaluan me sukses provimin e kualifikimit. Kalueshmëria  është  është 91.3% pra 3153 e morën, ndërsa 8.7% nuk e morën . Vjet kalueshmëria ishte më e ulët, saktësisht 87.3%”, është shprehur për  gazetën “Shqip”, drejtori i IZHA Gert Janaqi.

Për mësuesit më të mirë MAS do t’ju dërgojë  njësive vendore shkresën për shtesën e pagës.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Blenë Hotel Dajtin, Prokuroria fletë-thirrje krerëve të Bankës së Shqipërisë
Shkrumbohen tre makina brenda natës, njëra prej tyre e avokatit të çështjes "Xibraka" »
Article Logic
Execution time: 0.012797832489014
array(1) { ["section"]=> string(50) "299-mesues-ngelin-ne-provimin-e-kualifikimit-13805" }