‘3.4 milion euro në Toyota Yaris’, përfundon gjyqi Balla-Basha, ja kur do jepet VENDIMI

Publikuar tek: aktualitet, më 14:49 14-01-2019 ‘3.4 milion euro në Toyota Yaris’, përfundon gjyqi Balla-Basha, ja kur do jepet VENDIMI

Ka përfunduar gjyqi për akuzat e kreut të grupit parlamentar të PS, Taulant  Ballës ndaj kryedemokratit Lulzim Bashës për shpifje lidhur me shumën e 3.4 mln eurove në Toyota Yaris.

Lidhur me çështjen, prokurori Agron Gjana u shpreh se Basha ka thënë opinione dhe jo akuza dhe për këtë arsye nuk ka konsumuar asnjë vepër penale duke kërkuar kështu pushimin e çështjes.

Balla u shpreh se ai i qëndronte kërkesës së tij për dënimin e kryedemokratit Lulzim Basha.

Pas fjalës së Ballës, trupa gjykuese është tërhequr për të marrë vendimin, për të cilin gjyqtari Gerdi Hoxha është shprehur se i duhet më tepër kohë për të marrë vendimin. 

“Më duhet kohë të shyqrtoj praktikat e përmendura në gjyq. Vendimi do të jepet i arsyetuar më datë 21 janar në orën 12:30.”

3.4 mln eurot u gjetën në 2 automjete "Toyota Auris" në Portin e Durrësit, për të cilën Basha akuzoi Ballën se ishte i përfshirë, akuza të cilat socialisti i cilësoi si shpifje duke ngritur edhe një padi ndaj tij.  Padia e dytë për të cilën akuzohet Basha është ajo për dekonspirimin e operacionit të policisë pasi ai tha në parlament se drejt Shqipërisë ishte nisur një shumë e madhe parash brenda një automjeti "Toyota Auris" .

 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Zhvillonin aktivitetin e lojërave të fatit, procedohen 4 persona
Protesta/ Ministrja e re e Arsimit: 54 punonjës për t’i shpjeguar VKM-të studentëve »
Article Logic
Execution time: 0.011950969696045
array(1) { ["section"]=> string(90) "3-4-milion-euro-ne-toyota-yaris-perfundon-gjyqi-balla-basha-ja-kur-do-jepet-vendimi-148731" }