310 të vdekur nga shpërthimet në Sri Lanka, nis funerali për viktimat

Publikuar tek: bota, më 07:27 23-04-2019 310 të vdekur nga shpërthimet në Sri Lanka, nis funerali për viktimat

Ka nisur funerali i viktimave të Sri Lankës, pas shpërthimeve të së dielës ku humbë jetën 310 persona d he u plagosën 500 të tjerë.

Vendi është në gjendje të jashtëzakonshme për të parandaluar sulme të mëtejshme.

Qeveria e Sri Lankës fajësoi për shpërthimet grupin lokal islamik National Thoëheed Jamath (NTJ).

Policia deri tani ka arrestuar 40 të dyshuar në lidhje me sulmin.

Funerali masiv u zhvillua në kishën e Shën Sebastianit në Negombo, në veri të Kolombos, një nga vendet e shënjestruara në shpërthimet e së dielës.

Para varrimit, u mbajtën 3 minuta heshtje për viktimat, flamujt u ulën në gjysmë shtizë dhe njerëzit u përkulën për të nderuar të vdekurit.

 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0059061050415039
array(1) { ["section"]=> string(75) "310-te-vdekur-nga-shperthimet-ne-sri-lanka-nis-funerali-per-viktimat-161490" }