39 emigrantët e vdekur në kamion, mediat kineze: Britania të mbajë përgjegjësi

Publikuar tek: bota, më 13:00 25-10-2019 39 emigrantët e vdekur në kamion, mediat kineze: Britania të mbajë përgjegjësi

Mbretëria e Bashkuar dhe Europa, duhet të marrin përsipër disa përgjegjësi për vdekjen e 39 personave, të cilët besohet se janë të kombësisë kineze, të gjetur brënda kontenierit të një kamioni pranë Londrës, tha media e mbështetur nga ‘China Global Times’ të premten.

Për vite me radhë, emigrantët kanë provuar të arrijnë Britaninë duke u futur në pjesën e prapme të kamionëve, dhe shpesh duke kërkuar të arrijnë në Mbretërinë e Bashkuar përmes kontinentit Europian.

Në tragjedinë më të madhe të paligjshme të emigrantëve në Britani e ndodhur në vitin 2000, zyrtarët doganorë gjetën kufomat e 58 personave kinezë brenda një kamioni të mbushur me domate në portin jugor të Dover. Udhëtimi i tyre kishte filluar nga Zeebrugge.

Për momentin ishte e pamundur të thuhej se sa përgjegjësi kishin të vdekurit për tragjedinë, tha gazeta kineze në një editorial.

“Por një tragjedi kaq serioze për njerëzimin ka ndodhur përpara syve të Britanisë dhe Europës, tha ai. “Ështe e qartë se Britania dhe vendet përkatëse europiane nuk i kanë përmbushur përgjegjesitë e tyre për të mbrojtur këta njërëz nga vdekje të tilla.”

Edhe sikur të vërtetohej se ata ishin kontrabanduar brenda vendit, vdekja nuk ndodhi për faj të tyre, shkruante gazeta, e cila është botuar nga ‘Daily Daily People’ e Partisë Komuniste në pushtet.

"Shpresojmë që Britania e Madhe dhe vendet evropiane të zbatojnë përgjegjësitë e tyre për të drejtat e njeriut dhe të bëjnë përpjekjet e duhura që kinezët të çlirohen nga abuzimi dhe vdekja e papritur."

Duket se Britania nuk e ka marrë mësimin e saj që nga tragjedia e Dover-it dy dekada më parë, shtoi ai.

"Imagjinoni se sa çfarë masash do të merrnin vendet europiane nëse dhjetëra europianë do të vriteshin tragjikisht në një farë mënyre," thuhej në letër.

"A munden britanikët dhe evropianët të pyesin veten pse nuk kanë qenë në gjendje të shmangin një tragjedi të ngjashme ... A i ndërmorën ata të gjitha veprimet serioz korrigjuese që mund të kishin bërë?"

Kina nuk e ka konfirmuar ende formalisht se viktimat janë qytetar kinez. Të premten, ambasada kineze ne Londer tha se kishte dërguar një skuadër në Essex për t’u takuar me policinë e vendit.

"Policia britanike tha se ata janë duke verifikuar identitetet e të vdekurve, dhe aktualisht nuk janë në gjendje të thonë me siguri nëse janë shtetas kinezë," tha ambasada.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.011503934860229
array(1) { ["section"]=> string(83) "39-emigrantet-e-vdekur-ne-kamion-mediat-kineze-britania-te-mbaje-pergjegjesi-183455" }