41 milionë euro për pagat në sektorin privat, Kosova miraton Pakon Emergjente Fiskale

Publikuar tek: rajon, më 08:55 31-03-2020 41 milionë euro për pagat në sektorin privat, Kosova miraton Pakon Emergjente Fiskale Foto ilustruese

Qeveria në detyrë e Kosovës ka miratuar Pakon Emergjente Fiskale, për të ndihmuar bizneset, pensionistët dhe qytetarët që ngelen pa punë pas situatës së krijuar nga koronavirusi.

Mjetet për financimin e pakos emergjente, Qeveria në detyrë synon që t’i sigurojë përmes kredisë në institucionet financiare ndërkombëtare dhe emetimit të letrave me vlerë. Propozim vendimi është votuar në Qeverinë e Kosovës.

41 milionë euro do të shkojnë për pagat në sektorin privat, për punonjësit që kanë ngelur pa punë, duke u ofruar atyre rrogën 170 euro për muajin prill dhe maj.

12 milionë euro do të shkojnë për subvencionimin deri në 50% të vlerës së qerasë për bizneset e vogla dhe të mesme.

Ndërkohë do të përfitojnë 30 euro shtesë familjet që marrin ndihmë ekonomike.

1_copy.jpeg2_copy.jpeg3_copy.jpeg4_copy.jpeg

Nga Veriu në jug, këto hotele mbajnë 5 yje.
Por me sa i vlerësoni ju?

Grand Hotel Resort - Velipoja
Rafaelo - Shëngjin
Kompleksi Lura - Gjiri i Lalezit
Palace Hotel - Durrës
Prestige Resort - Golem
Premium Resort - Golem
Fafa Hotel - Durrës
Grupi Harmonia - Hotel
Regina Hotel - Vlorë
Hotel Butrinti - Sarandë
Demi Hotel - Sarandë
Santa Quaranta Resort - Sarandë
Hotel Morina - Palasë
Hotel Fishta - Velipojë
Hotel Briliant - Qerret
Supreme Hotel - Qerret
Article Logic
Execution time: 0.0091230869293213
array(1) { ["section"]=> string(91) "41-milione-euro-per-pagat-ne-sektorin-privat-kosova-miraton-pakon-emergjente-fiskale-200725" }