5,000 xhihadistë të stërvitur ndodhen në Europë, pritet të shpërthejë terrori, thotë kreu i Europol

Publikuar tek: bota, më 16:37 19-02-2016 5,000 xhihadistë të stërvitur ndodhen në Europë, pritet të shpërthejë terrori, thotë kreu i Europol

Kreu i Eurpolit ka paralajmëruar se shtetet europiane mund të përballen me një nga fushatat terroriste më të egra të historisë.

“Eurpa po përballet me kërcvënimin më të madh terrorist ndër vite”, ka thënë kreu i Policisë Europiane, Rob Wainëright, duke shtuar se në Europë mund të jenë infilturar rreth 5,000 xhihadistë të mirëstërvitur nga Shteti Islamik i Irakut dhe Levantit.

Ai tha për gazetën “Zeitung” se nga çasti në çast shtete europiane mund të përballen me sulme terroriste në ngjashme me ato të Parisit, ku xhihadistët do shënjestrojnë turma njerëzish për të shkaktuar dëme sa më të mëdha.

 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Dënohet me burgim të përjetshëm për vrasje, por ai është vetëm… 4 vjeç (Historia)
Fotolajm / Angela Merkel nuk ka kohë, duhet të bindë Britaninë të mos dalë nga BE-ja »
Article Logic
Execution time: 0.011744022369385
array(1) { ["section"]=> string(103) "5-000-xhihadiste-te-stervitur-ndodhen-ne-europe-pritet-te-shpertheje-terrori-thote-kreu-i-europol-33017" }