5 arsyet e rëndësishme pse nuk duhet ta neglizhojmë ditën e këmbëve në palestër

Publikuar tek: showbiz-lifestyle, më 12:38 26-11-2016 5 arsyet e rëndësishme pse nuk duhet ta neglizhojmë ditën e këmbëve në palestër

Ushtrimet për këmbët cilësohen si ndër më të rëndësishmë në botën e Fitnessit.

Ato përbëjnë pjesë më të madhe muskulore të të gjithë trupit dhe si pasojë stërvitja e tyre sjell avantazhe të shumta.

Të stërvisësh këmbët në fitness është mjaft e rëndësishme. Këto janë disa arsyet që nuk duhet t'i neglizhojmë asnjëherë:

- Rrisin forcën dhe fuqinë e të gjithë trupit.

- Ka rritje të fleksibilitetit kur kombinohet me zgjatje (streching)

- Ngritja e peshave maksimale ndihmon në çlirimin e më shumë testoreneve, duke ndihmuar dhe muskujt e tjerë të rriten.

- Gjithashtu ndihmojnë të ngrini më shumë peshë në shtytje gjoksi (bench press)

- Dhe e fundit, arrin të djegësh më shumë yndyrë se sa në cddo ushtrim tjetër.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.024986982345581
array(1) { ["section"]=> string(85) "5-arsyet-e-rendesishme-pse-nuk-duhet-ta-neglizhojme-diten-e-kembeve-ne-palester-60755" }