5 mijë shqiptarë kërkojnë azil në Gjermani vetëm në muajin maj

Publikuar tek: aktualitet, më 13:52 10-06-2015 5 mijë shqiptarë kërkojnë azil në Gjermani vetëm në muajin maj

Rreth 5 mijë shqiptarë kanë kërkuar azil në Gjermani gjatë muajit maj dhe vetëm në pesë  muajt e parë të këtij viti janë rreth 16 mijë shqiptarë që kanë kërkuar azil, duke u renditur të tretët pas Sirisë dhe Kosovës.

“Për muajin maj, nga Shqipëria ka pasur 4 922 azilkërkues, më shumë se 2 mijë kërkesa nga dy muaj më parë”, thuhet në një njoftim të ministrisë së Brendshme gjermane.

Gjatë muajit maj në Gjermani kanë kërkuar azil rreth 26 mijë persona, një rritje prej 108 perqind me të njëjtin muaj vitin e kaluar.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « U arratis pas vrasjes, ndalohet nga policia 35-vjeçari
Punonjësit e Alpha Bank dhurojnë gjak për fëmijët talasemikë »
Article Logic
Execution time: 0.011759042739868
array(1) { ["section"]=> string(68) "5-mije-shqiptare-kerkojne-azil-ne-gjermani-vetem-ne-muajin-maj-13200" }