5 vite nga ikja e Bekim Fehmiut, aktori i parë shqiptar në Evropën Lindore

Publikuar tek: kulture-art, më 12:38 15-06-2015 5 vite nga ikja e Bekim Fehmiut, aktori i parë shqiptar në Evropën Lindore Bekim Femiu

Kanë kaluar 5 vite që nga ikja e aktorit të parë shqiptar në Europën Lindore. Bekim Fehmiu u lind në Sarajevë, për t’u bërë më vonë një yll hollivudi në kohën e luftës së ftohtë. Aktori e ka vizituar Shqipërinë për herë të në vitin 1972 me një mall të pafshehur për këtë vend gjatë gjithë jetës së tij.

Rolet e tij në "Prova speciale", "Odiseja", "Aventurieri", "Rruga", "Vitet e nxehta", "Dezertori", përmenden si kryevepra. Nga filmat e para ka qenë "Ko puca otvorice mu se", "Vitet e nxehta", "Protesta", "Eskadrionet e partizanëve" dhe "Të kuq dhe të zinjë". Ai ka bashkëpunuar me John Huston, Olivia de Havilland, Ava Gardner, Robert Show, Dirk Bogart, Sharl Aznavur, Irene Papas, Claudia Cardinale etj.

Fehmiu u gjet i vdekur në apartamentin e tij në Beograd më 15 qershor 2010. Sipas deklarimeve të para del se kryer vetëvrasje.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.025558948516846
array(1) { ["section"]=> string(79) "5-vite-nga-ikja-e-bekim-fehmiut-aktori-i-pare-shqiptar-ne-evropen-lindore-13635" }