50 mijë kosovarë dynden drejt bregdetit shqiptar, drejtori i IKSHP i alarmuar: Pushuesit rrezik kryesor për përhapjen e Covid, mjekët në kufi e kanë të pamundur t’i kontrollojnë

Publikuar tek: aktualitet, më 09:51 02-08-2020 50 mijë kosovarë dynden drejt bregdetit shqiptar, drejtori i IKSHP i alarmuar: Pushuesit rrezik kryesor për përhapjen e Covid, mjekët në kufi e kanë të pamundur t’i kontrollojnë Ilustruese

Këtë fundjavë qytetarët e Kosovës janë dyndur drejt bregdetit shqiptar, pavarësisht situatës serioze të Covid.

Në doganën e Morinës ka patur një fluks të lartë makinash për të hyrë në Shqipëri, ku vetëm këtë fundjavë kanë ardhur rreth 50 mijë kosovarë.

Drejtori i Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike në Prizren, Fadil Kryeziu i shqetësuar nga kjo situatë, ka deklaruar se pushuesit janë rrezik kryesor për përhapjen e Covid.

“Edhe kur testohen nuk na informojmë. Më shqetësues është numri i madh që shkojnë tutje, edhe e bartin edhe e sjellin në anën e kundërt infeksionin. Ne kemi ekip mjekësor që monitorojnë 24 orë, sidomos rastet që vijnë, por është e pamundur teknikisht që të depistohen rastet kur brenda një periudhe të shkurtër kalojnë 6 mijë persona. Për këtë arsye do të ishte më mirë të merren masa të tjera shtrënguese, pse jo edhe te heqja e ekipeve mjekësore por të ndiqen rastet, prej rastit në rast, që të kontrollojmë rastet e infeksionit”, tha Fadil Kryeziu.

Situata e Covid, si në vendin tonë ashtu edhe në Kosovë paraqitet kritike.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012002944946289
array(1) { ["section"]=> string(181) "50-mije-kosovare-dynden-drejt-bregdetit-shqiptar-drejtori-i-ikshp-i-alarmuar-pushuesit-rrezik-kryesor-per-perhapjen-e-covid-mjeket-ne-kufi-e-kane-te-pamundur-t-i-kontrollojne-215789" }