540 milion lekë do të kushtojnë kamerat në trupat e policëve

Publikuar tek: aktualitet, më 15:46 25-03-2015 540 milion lekë do të kushtojnë kamerat në trupat e policëve Foto ilustruese

Qeveria shqiptare ka miratuar projektin i cili do të pajis me kamera në trup efektivët e policisë shqiptare.

Ky projekti i quajtur “Sistemi multifunksional i kamerave të trupit për patrullat e Policisë së shteti (Loti1)”, do ti kushtojë shtetit shqiptar 540,533,139 lekë.

Kjo nismë e kryeministrit Edi Rama dhe ministrit Saimir Tahiri bëhet në kuadër të Shqipërisë dixhitale dhe ka për qëllim që të garantojë një shërbim më transparent të Policisë ndaj qytetarëve.

Ky projekt, në fakt ka nisur në mënyrë të kufizuar më parë ku edhe disa policë janë pajisur me kamera, ndërsa disa qytetarë janë arrestuar pasi në bazë edhe të filmimeve janë kapur në flagrancë duke tentuar të korruptojnë policët.

Qeveria shpreson që me këtë projekt të ulë korrupsionin në radhët e policisë dhe kryesisht asaj rrugore.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Durrës, ALUIZNI: Kryeni pagesat e parcelës ndërtimore dhe garantojmë legalizimin
Korçë, KLSH kallëzon në Prokurori dy ish-drejtorët e ALIUZNI-t dhe ish-përgjegjësin e legalizimeve »
Article Logic
Execution time: 0.011322021484375
array(1) { ["section"]=> string(65) "540-milion-leke-do-te-kushtojne-kamerat-ne-trupat-e-policeve-6925" }