55 të vdekur gjatë protestës, ja çfarë pritet të ndodhë sot në Rripin e Gazës

Publikuar tek: bota, më 08:22 15-05-2018 55 të vdekur gjatë protestës, ja çfarë pritet të ndodhë sot në Rripin e Gazës Pamje nga protesta ne Rripin e Gazes

Protesta të tjera kundër Izraelit priten në territoret palestineze, një ditë pasi trupat izraelite vranë 55 vetë në Rripin e Gazës.

E marta shënon 70 vjetorin e asaj që palestinezët e quajnë Nakba, ose Katastrofa, që panë mijëra njerëz të iknin në krijimin e Izraelit në vitin 1948.

Tensionet do të jenë të larta në Gaza ku do të varrosen viktimat e të hënës.

Dhuna erdhi pasi SHBA përfundoi masën e ambasadës së saj në Jeruzalem nga Tel Avivi, duke i ndezur palestinezët.

Ata pretendojnë Jerusalemin Lindor si kryeqytetin e një shteti të ardhshëm palestinez dhe shohin lëvizjen e SHBA si mbështetje të kontrollit izraelit mbi të gjithë qytetin - të cilin Izraeli e konsideron si kapitalin e saj të pandashëm.

 

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012295007705688
array(1) { ["section"]=> string(83) "55-te-vdekur-gjate-protestes-ja-cfare-pritet-te-ndodhe-sot-ne-rripin-e-gazes-120778" }