6 mln euro investime në Korçë, Çela: Brenda 2017 fuqizojmë rrjetin për gjithë rajonin

Publikuar tek: ekonomi, më 19:06 09-12-2016 6 mln euro investime në Korçë, Çela: Brenda 2017 fuqizojmë rrjetin për gjithë rajonin

Administratori i kompanisë së Shpërndarjes OSHEE, Adrian Çela së bashku me drejtorin e drejtorisë rajonale OSHEE në Korçë, Artur Qiramixhi inspektuan sot punimet që po kryhen për rikonstruksionin e linjave të tensionit të ulët e të mesëm të cilat do të përmirësojnë ndjeshëm cilësinë e furnizimit me energji elektrike në rajonin e Korçës.

 

 Në një prononcim dhënë gazetarëve, kreu i OSHEE theksoi se vetëm për qytetin e Korçës po zbatohen projekte me vlerë 1 mln euro, të financuara nga kompania OSHEE.

Çela theksoi se Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike, po bën realitet premtimin dhënë abonentëve për përkthimin në investime të pagesave të tyre.

“Në Korcë po përmbyllim investimet që kapin vlerën e 1 mln eurove që përfshijnë qytetin e Korcës, zonën historike, lagjet 1, 2, 3, 4, zonën industriale.

 Gjithashtu, janë në proces dhe kanë nisur prokurimet për investimet e tjera në zonën industriale në hyrje të qytetit të Korcës”, tha administratori i OSHEE, për mediat.

Zoti Çela deklaroi para gazetarëve se të tjera investime do të nisin në vitin 2017, një prej të cilave është fuqizimi i n.stacionit të Lozhanit, vlera e të cilës është 400 mln lekë të reja, me të cilin përfundon dhe cikli i investimeve në qytetin e Korcës.

 “Për herë të parë që nga viti 1970 do të nisin investimet në qytetin e Maliqit, kemi përfunduar projektin dhe brenda muajit nis procesi i prokurimi për rrjetin e tensionit të ulët dhe ABC.

Ndërkaq, brenda 3 mujorit të parë të 2017, do të nisin investimet në rrjetin e mesëm që kalon në nivelin 20 kv në qyetin e Maliqit.

Në këtë qytet do të hapim dhe një sportel të OSHEE, pasi është e vetmja bashki në të gjithë vendin që nuk ka shërbim të tillë”, tha kreu i OSHEE.

 “Kompania OSHEE, u shpreh administratori ka parashikuar të investojë për vitin 2017 dhe në qytetin e Bilishtit si dhe të ndërtojë një nstacion në zonën e Leskovikut”.

Çela tha se në total për rajonin e Korçës, investimet e OSHEE kapin vlerën e 6 mln eurove.

Kreu i OSHEE theksoi se për herë të pare do të investohet dhe në qytetin e Pogradecit.

 Sipas tij, ky projekt do të financohet pjesërisht me fondet e Bankës Botërore dhe pjesërisht me të ardhurat e kompanisë, Sipas z.Çela bëhet fjalë për rreth 10 mln dollarë që do të investohen që në fillim të vitit 2017 në Pogradec.

“I gjithë rrjeti i amortizuar mbi 40 vjecar i Pogradecit do të zëvendësohet me 8 fidera të rinj 20 kv që shkojnë rreth 6 mln euro dhe 4 mln të tjera do të shkojnë për ndërtimin e nstacionit i ri për qytetin e Pogradecit që do të financohet me të ardhurat e kompanisë.

Po përfundojmë investimet në zonat turistike, në Dardhë e Voskopojë, për ti garantuar bizneseve furnizim sa më normal me energji dhe për ti dhënë inpute të reja biznesit në këtë rajon”, u shpreh para mediave, kreu i OSHEE.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0098099708557129
array(1) { ["section"]=> string(89) "6-mln-euro-investime-ne-korce-cela-brenda-2017-fuqizojme-rrjetin-per-gjithe-rajonin-62155" }