70 vjet që nga koha kur Churchill kërkonte “Shtetet e Bashkuara të Evropës”, ja skema e qëndrimeve Britanike (FOTO)

Publikuar tek: bota, më 07:45 24-06-2016 70 vjet që nga koha kur Churchill kërkonte “Shtetet e Bashkuara të Evropës”, ja skema e qëndrimeve Britanike (FOTO) Skema e votimeve dhe qendrimeve pergatitur nga AFP

Që nga koha kur lideri britanik Winston Churchill kërkonte të krijoheshin Shtetet e Bashkuara të Evropës, në vitin 1946, kanë kaluar 70 vjet. 

Dhe në këtë 70 vjetor, Britania vendosi të hedhë poshtë, parimin që ka funksionuar prej kohësh, atë të Bashkimit Evropian.

Agjencia e lajmeve AFP, na jep një skemë të detajuar për të parë ecurinë e deklarimeve në vite të politikbërësve britanikë, por edhe të votës së qytetarëve britanikë, për Komitetin Ekonomik Evropian dhe BE.

Dhe bie në sy fakti, se edhe zonja e hekurt, Margharet Theçer, arriti të mbajë britaninë në Evropë. U deshën 70 vjet, që Britania të vendosë ndryshe. 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Dreqi e mori! Një ditë e keqe për Evropën…Reagimi i parë i Gjermanëve për Brexit
Referendumi I Britanisë së Madhe, jep dorëheqjen David Cameron »
Article Logic
Execution time: 0.011610984802246
array(1) { ["section"]=> string(116) "70-vjet-qe-nga-koha-kur-churchill-kerkonte-shtetet-e-bashkuara-te-evropes-ja-skema-e-qendrimeve-britanike-foto-44439" }