704 raste të reja nga koronavirusi në Kosovë, bie numri i viktimave gjatë 24 orëve të fundit

Publikuar tek: rajon, më 15:05 25-11-2020 704 raste të reja nga koronavirusi në Kosovë, bie numri i viktimave gjatë 24 orëve të fundit

Nëntë persona kanë humbur jetën nga koroavirusi gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë.

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës njofton se nga 1.651 persona të testuar sit ë dyshuar me koronavirus 704 prej tyre kanë rezultuar pozitivë.

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 391 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 22.137 raste, kurse numri i rasteve aktive është 13.168.

Postimi i plotë:

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.651 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 704 raste pozitive. Brenda 24 orëve janë raportuar 9 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Rastet e vdekjes janë nga komunat: Klinë 2 raste (84, 72 vjeç), Rahovec 2 raste (82, 76 vjeç), Drenas 1 rast ( 64 vjeç), Ferizaj 1 rast ( 81 vjeç), Gjakovë 1 rast ( 77 vjeç), Suharekë 1 rast ( 78 vjeç) dhe Prishtinë 1 rast ( 83 vjeç).

Numri total i rasteve pozitive është 36.253 raste nga 135.969 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 948 raste të vdekjes

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 391 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 22.137 raste, kurse numri i rasteve aktive është 13.168.

Rastet pozitive janë nga komuna Prishtinë 271 raste, Pejë 46 raste, Fushë-Kosovë 41 raste, Gjakovë 34 raste, Ferizaj 31 raste, Gjilan 30 raste, Lipjan 29 raste, Podujevë 28 raste, Prizren 27 raste, Mitrovicë 26 raste, Obiliq 17 raste, Suharekë 17 raste, Drenas 15 raste, Malishevë 15 raste, Skenderaj 13 raste, Deçan 10 raste, Vushtrri 8 raste, Klinë 7 raste, Shtime 7 raste, Viti 7 raste, Graçanicë 4 raste, Junik 4 raste, Kamenicë 4 raste, Kaçanik 4 raste, Rahovec 4 raste, Istog 3 raste dhe Dragash 2 raste.

Mbuloni gojën dhe hundën me maskë! Mbani higjienën!

Respektoni distancën!

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Italia HOMAZH infermierit 75 vjeçar që ishte në pension por u kthye të punojë në spital, pas infektimit humbi jetën: Qendroni në shtëpi, ne të rinjtë do punojmë për ju
U zhvesh dhe u lidh në mal, 28-vjeçari shqiptar e inskenoi gjithë rrëmbimin e tij »
Article Logic
Execution time: 0.011767864227295
array(1) { ["section"]=> string(98) "704-raste-te-reja-nga-koronavirusi-ne-kosove-bie-numri-i-viktimave-gjate-24-oreve-te-fundit-229082" }