77 vjet e zhdukur, nxirret nga thellësia nëndetësja e Luftës së Dytë Botërore

Publikuar tek: bota, më 21:25 31-07-2019 77 vjet e zhdukur, nxirret nga thellësia nëndetësja e Luftës së Dytë Botërore Nendetesja amerikane

Një nëndetëse amerikane është nxjerrë nga fundi i detit pas 77 vitesh.

USS Grunion SS 216 u zbulua nga dronet nënujore në afërsi të ishujve Aleutiane në ujërat e Alaskës.

Nëndetësja u nis me mision të posaçëm nga komanda në qershor të vitit 1942. Ajo shkatërroi dy nëndetëse japoneze në kuadër të fushatës së SHBA-së gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Më pas SS 216 mori urdhër të ankorohej në bazën ushtarake në Ishujt Amaknak, por nuk u mor vesh asnjë lajm dhe në 5 tetor të 1972 u raportua si  'e zhdukur'.

Dyshohet se ajo është goditur në befasi nga një nëndetëse armike. Nëndetësja u gjet në thellësinë e 827 m.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013278007507324
array(1) { ["section"]=> string(83) "77-vjet-e-zhdukur-nxirret-nga-thellesia-nendetesja-e-luftes-se-dyte-boterore-173988" }