8 ditë nga afati i fundit i Këshillit Politik, Gjiknuri: Opozita të sjellë draft konkret, nëse ata s’marrin pjesë ne do vazhdojmë vet

Publikuar tek: politike, më 14:37 22-09-2020 8 ditë nga afati i fundit i Këshillit Politik, Gjiknuri: Opozita të sjellë draft konkret, nëse ata s’marrin pjesë ne do vazhdojmë vet Damian Gjiknuri

Damian Gjiknuri, përfaqësuesi i mazhorancës në Këshillin Politik, thotë se opozita nuk ka paraqitur në tryezë asnjë draft konkret për ndryshimet në Kodin e ri Zgjedhor.

“Opozita vendosi parimin se për aq kohë sa kemi debate politike s’mund ti drejtohemi ODIHR. Dhe te marrëveshja e 14 janarit thuhet se kur s’ka marrëveshje synohet asistenca e ODIHR. Por asistencë vetëm nëse ka drafte konkrete.

Ne ju themi hajdeni me drafte konkrete. Zonja Hajdari ka sjell një draft. Dhe atyre ju themi sillni propozime konkrete. Ne sollëm propozimin tonë.

Iu thash merrni kohë, shkoni në seli dhe sillni drafte dhe vazhdojmë mbledhjen. Por tentativa si këto që behen njëherë në shqip dhe njëherë në anglisht, bëhen për një qëllim, për të treguar që sipas tyre mazhoranca nuk bashkëpunon”, tha Gjiknuri për mediat, ndërsa theksoi se ata do e presin opozitën deri në ditën e fundit.

Kujtojmë se Këshilli Politik ka dhe 8 ditë afat për hartimin e një drafti final për ndryshimet në Kodin e ri Zgjedhor. I pyetur nëse mazhoranca do t’i miratojë vet ndryshimet nëse opozita s’merr pjesë, Gjiknuri tha se ata nuk do të lënë asnjë vakum në sistem. “Natyrshëm që ne nuk do lëmë vakum kushtetues dhe ligjor. Ne do presim opozitën por nëse ata nuk duan të marrin pjesë, ne do vazhdojmë vet”, tha Damian Gjiknuri, përfaqësuesi i mazhorancës në Këshillin Politik.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012187004089355
array(1) { ["section"]=> string(137) "8-dite-nga-afati-i-fundit-i-keshillit-politik-gjiknuri-opozita-te-sjelle-draft-konkret-nese-ata-s-marrin-pjese-ne-do-vazhdojme-vet-221244" }