8 njerëzit më të pasur në botë, shumica amerikanë, vetëm një europian. Ja pasuria e tyre

Publikuar tek: bota, më 17:34 16-01-2017 8 njerëzit më të pasur në botë, shumica amerikanë, vetëm një europian. Ja pasuria e tyre

8 njerëzit më të pasur në botë posedojnë po aq sa gjysma e popullsisë së botës. Ata janë të gjithë burra dhe e kanë bërë pasurinë kryesisht nga teknologjia. 6 prej tyre janë amerikanë, 1 meksikan dhe 1 europian.

Disa prej tyre janë betuar se do ta dhurojnë pasurinë për bamirësi. Ja kush janë sipas Forbes:

1. Bill Gates: 75 miliard $ - Bashkëthemelues i kompanisë Microsoft

2. Amancio Ortega: 67 miliard $ - Themelues i linjës së dyqaneve Zara me 7,000 pika në gjthë botën

3. Warren Buffett: 60 miliard $ - Sipërmarrës. Investues në teknologji dhe transport

4. Carlos Slim Helu: 50 miliard $ - Pronar i gjigantit meksikan të telekomunikacionit

5. Jeff Bezos: 45 miliard $ - Themelues i rrjetit Amazon.com

6. Mark Zuckerberg: 44 miliard $ - Bashkëthemelues i Facebook.com

7. Larry Ellison: 43 miliard $ - Një nga kilentët e parë të CIA. Themelues i projektit Oracle

8. Michael Bloomberg: 40 miliard $ - Sipërmarrës

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013389110565186
array(1) { ["section"]=> string(91) "8-njerezit-me-te-pasur-ne-bote-shumica-amerikane-vetem-nje-europian-ja-pasuria-e-tyre-65687" }