80 ditë agoni, Giuseppe Conte ZYRTARISHT kryeministër i Italisë

Publikuar tek: bota, më 19:48 23-05-2018 80 ditë agoni, Giuseppe Conte ZYRTARISHT kryeministër i Italisë Giuseppe Conte

Presidenti italian Mattarella ka zyrtarizuar pasditen e sotme emrin e kryeministrit të ri të Italisë, duke mandatuar kështu si kreun e qeverisë italiane Guiseppe Conte.

Conte ka marrë postin e rëndësishëm pas rekomandimit të emrit të tij nga dy partitë kryesore të vendit Lëvizja 5 yjet dhe Lega Italia, ndërsa mbledhja në zyrën e presidentit ka zgjatur më shumë se 2 orë.

Guiseppe Conte u betua se qeveria të cilën ai do të udhëheqë do të jetë qeveria e ndryshimit, ndërsa ka zotuar se do të luaj rolin e avokatit të popullit.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012995004653931
array(1) { ["section"]=> string(69) "80-dite-agoni-giuseppe-conte-zyrtarisht-kryeminister-i-italise-121851" }