800 euro në muaj për çdo qytetar të saj, propozimi bujar i qeverisë finlandeze

Publikuar tek: bota, më 14:44 07-12-2015 800 euro në muaj për çdo qytetar të saj, propozimi bujar i qeverisë finlandeze

Instituti i Sigurimeve Shoqërore të Finlandës ka propozuar që çdo qytetar të përfitojë një shumë të ardhurash bazë kombëtare me vlerë rreth 800 euro që do të zëvendësojë përfitimet e tjera sociale.

Propozimi është bërë si një mënyrë për të përmirësuar standartin e jetesës dhe të rrisë ekonominë e saj. Finlanda është shumë pranë vendimit për t’i dhënë qytetarëve të ardhura bazë të përhershme prej rreth 800 euro në muaj.

Kjo pagë mujore do të zëvendësojë përfitimet e tjera sociale, por është një ide e mbrojtur gjatë nga studiuesit dhe ekonomistët progresiv me mendje sociale. Sipas tyre do të ulen shpenzimet qeveritare ndërsa do të rritet produktiviteti, cilësia e jetës dhe papunësia.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.01254677772522
array(1) { ["section"]=> string(83) "800-euro-ne-muaj-per-cdo-qytetar-te-saj-propozimi-bujar-i-qeverise-finlandeze-27156" }