81-VJETORI I LINDJES SË KADARESË, çfarë thotë Rama për shkrimtarin

Publikuar tek: kulture-art, më 07:17 29-01-2017 81-VJETORI I LINDJES SË KADARESË, çfarë thotë Rama për shkrimtarin

Shkrimtari i madh Ismail kadare ka festuar ditën e djeshme 81 vjetorin e lindjes. Kryeministri Edi Rama përmes një statusi në Facebook e quan Kadarenë majën e penës së letërsisë shqipe ndërsa sjell në vëmendje edhe bashkëshorten e shkrimtarit.

ÇFARË SHKRUAN RAMA:

“Ismail Kadare, ne 81 vjetorin e tij te lindjes, mbetet maja e penes se letersise shqipe, shkrimtari qe e ngriti gjuhen tone ne lartesira te panjohura dhe mbresoi çdo lexues me forcen magnetike te talentit te tij letrar.

Fjalet jane te teperta ne kete episod te kesaj rubrike po mbase i'a vlen pikerisht ky rast per t'u kujtuar edhe qe pas nje burri te shquar, sic thoshte frengu Legouvé, qendron gjithmone nje grua e vecante?

Gezuar Ismail Kadare dhe u befshin 100 vitet e romanit te jashtezakonshem te jetes Suaj krijuese”

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.023132801055908
array(1) { ["section"]=> string(71) "81-vjetori-i-lindjes-se-kadarese-cfare-thote-rama-per-shkrimtarin-66994" }