9 parashikime të sakta që shkrimtari anglez HG Wells bëri 100 vite më parë

Publikuar tek: bota, më 17:22 26-10-2016 9 parashikime të sakta që shkrimtari anglez HG Wells bëri 100 vite më parë

HG Wells është një shkrimtar anglez i shekullit të 20 që shkroi për udhëtimin në kohë, teknologjinë e së ardhmes dhe ankthin e “armëpushimit” mes shoqërisë dhe qeverisë që ndikoi te shkrimtarë dhe regjisorë për vite të tëra.

Wells është i njohur edhe për parashikimet e tij të frikshme, nganjëherë të çuditshme për të ardhmen.

Një nga parashikimet e tij më të njohura është zhvillimi i shoqërisë utopike ku të gjithë janë të edukuar dhe punojnë nën një qeveri globale, raporton Newsbomb.al.

Ja disa nga parashikimet e tij të cilat janë realizuar:

1. Armët bërthamore

Libri: The World Set Free (1914)

Bombat e Wells ishin të përbëra nga Karolinium i pastër të cilat prodhojnë shpërthime të vazhdueshme, jo ndryshe nga bombat atomike sot.

2. Globalizimi

Në të njëjtin libër ai paralajmëron se e vetmja mënyrë për t’i ndaluar shtetet të shkatërrojnë njëri-tjetrin me anë të luftës bërthamore është zhvillimi i një qeverie globale. Megjithëse nuk ka ende një qeveri globale, sot ka shumë aleanca ndërkombëtare si Traktatit për Mospërhapjen e Armëve Bërthamore (NPT).

3. Inxhinieria gjenetike

Libri: The Island Of Dr Moreau (1896)

Në libër, Dr Moreau eksperimenton me viviseksionin dhe krijon hibridin njeri-kafshë.

Sot shkencëtarët kanë arritur të krijojnë embrione në laborator mes specieve të ndryshme.

4. Lazerat

Libri: The War of the Worlds (1898)

'Heat-Ray’ është një armë futuristike e sjellë nga marsianët që gjuan me reze energjie aq të fuqishme sa mund të shkatërrojë ndërtesa dhe të djegë mishin.

Diçka që tashmë ekziston.

5. Avionët

Libri: When the Sleeper Wakes (1899)

Protagonisti, Graham, zgjohet nga gjumi në vitin 2100 dhe vëren se është duke fluturuar me avion.

6. Gjykata Ndërkombëtare e të Drejtave të Njeriut

Libri: The Rights of Man; Or What Are We Fighting For? (1948)

Ai argumentoi se pas përfundimit të Luftës së Dytë Botërore, duhej të themelohej një grup universal për të drejtat e njeriut dhe një gjykatë ndërkombëatre që t’i përforconte ato.

7. Tanket

Libri: The Land Ironclads (1903)

Rreth 13 vjet para se tanket të bëheshin një realitet në Luftën e Parë Botërore, Wells i kishte përshkruar ato.

Ato kanë pamjen e një insekti të madh që gumëzhin. Një kryqëzor i veshur me pllaka hekuri që zvarritet në vijën e parë të llogores dhe qëllon nga vrimat në anët e saj.

8. Telefonat celularë

Libri: The Shape of Things to Come (1933)

Shpikja e përdorur në librin e tij është një formë komunikimi pa tela.

9. Televizioni

Libri: When the Sleeper Wakes (1899)

Personazhi kryesor zgjohet nga gjumi në Londrën e së ardhmes ku njerëzit kanë libra me audio dhe televizorë. /Newsbomb.al/

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Çifti ndërton shtëpinë e parë tërësisht ekologjike, shihni sa e mrekullueshme duket (FOTO&VIDEO)
Italia në alarm, tërmeti i dytë edhe më i fuqishëm, kryebashkiaku i Usitës: Qyteza jonë ka marrë fund »
Article Logic
Execution time: 0.011054992675781
array(1) { ["section"]=> string(80) "9-parashikime-te-sakta-qe-shkrimtari-anglez-hg-wells-beri-100-vite-me-pare-57477" }