9 të arrestuar për trafik droge, çelet zyrtarisht proçesi për dosjen “Xibraka” , flet Ermali, nipi i Enver Hoxhës

Publikuar tek: aktualitet, më 09:12 11-04-2017 9 të arrestuar për trafik droge, çelet zyrtarisht proçesi për dosjen “Xibraka” , flet Ermali, nipi i Enver Hoxhës

Ka çelur sot zyrtarisht procesi për dosjen “ Xibraka” në Gjykatën e Krimeve të Rënda. 

Në pyetje do të merren si bashkë të pandehur, Ermal Hoxha dhe dy kolumbianë të cilët janë arresuar nga policia që në janar të 2015-s. Të pandehurit do japin pëlqim nëse do japin shpjegim për akuzat që rëndojnë ndaj tyre. 

Ngjarja:

Një laborator i përpunimit të drogave të forta, mes tyre dhe kokaina u zbulua me 14 janar 2015 rreth orës 18:30 në fshatin Xibrakë, në vendin e quajtur ish-Rezervat e Shtetit.

Policia dhe prokuroria e Krimeve të Rënda shkatërruan grupin e trafikut të drogës duke sekuestruar sasinë e drogës.

Në pranga u vunë 9 persona, mes tyre  kreu i grupit Sajmir Batku, nipi ish-diktatorit Enver Hoxha, Ermal Hoxha dhe dy shtetas kolumbianë.

Grupi kriminal, i përpunimit të drogës financonte shuma të mëdha parash në fushën e ndërtimit.

Droga e sekuestruar :121 kilogram drogë, ku rreth 100 kilogram kokainë e përzier, 18 kg kokainë e pastër dhe 3 kilogram kokainë e papërpunuar, si dhe 3- 4  ton përzierës.

Laboratori i drogës ne Xibrakë,  në ish- depo të rezervave të shtetit:

Droga u gjet në një magazine në Xibrakë të Elbasanit, e cila shërbente si një laborator që rezulton edhe më i madhi i zbuluar ndonjëherë në Ballkan. Laboratori ishte vendosur në një ish- depo të rezervave të shtetit e shndërruar në një magazinë ku grumbulloheshin bimë medicinale për të mos ngjallur dyshime te banorët e zonës apo edhe policia.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Xhafaj me drejtuesit e misionit italian INTERFORZE: Nevojë urgjente për goditjen e grupeve kriminale
Plagosje me armë zjarri sot në mëngjes në Shijak, identifikohet autori dhe shkaku »
Article Logic
Execution time: 0.0097370147705078
array(1) { ["section"]=> string(113) "9-te-arrestuar-per-trafik-droge-celet-zyrtarisht-procesi-per-dosjen-xibraka-flet-ermali-nipi-i-enver-hoxhes-74785" }