90 vjetori i Medresesë, Rama: Institucionet, sfidë ndërtimin e shembujve të qytetarisë dhe mirësisë

Publikuar tek: aktualitet, më 19:16 11-03-2015 90 vjetori i Medresesë, Rama: Institucionet, sfidë ndërtimin e shembujve të qytetarisë dhe mirësisë

Është përkujtuar sot 90 vjetori i themelimit të shkollës së Medresesë në Tiranë ku i pranishëm në takim ka qenë edhe kryeministri Rama i cili tha se mbarëvajtja e lirisë së besimit u garantua edhe në kohëra të turbullta.

“Duke përligjur mesazhin që citova më lart të vitit 1929 lypset të konfirmohen në frymën e shekullit në të cilin jetojmë. Sot nuk duhet se ideja e hyjit të ketë vdekur aq që fetë të jenë duke shkuar drejt fundit. Ato u kthyen fuqishëm edhe në vende si Shqipëria. Emergjenca e kohës nuk është shpëtimi i fesë, aktualiteti dëshmon se si emergjencë për të gjithë shfaqet sot më fort se asgjë tjetër nevoja e shpëtimit të civilizimit të kulturës. Brenda kësaj nevoje feja është një tharm i pazëvendësueshëm”, tha Rama në fjalën e tij.

 

 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Bashkia e Sarandës harron të kujdeset për mbeturinat e qytetit
Aksidente në Durrës, vdes një person, e tre persona në pranga »
Article Logic
Execution time: 0.011545896530151
array(1) { ["section"]=> string(101) "90-vjetori-i-medresese-rama-institucionet-sfide-ndertimin-e-shembujve-te-qytetarise-dhe-miresise-5594" }