96 vjet nga Kongresi i Lushnjes, dita kur u vendos për Tiranën kryeqytet të Shqipërisë

Publikuar tek: politike, më 12:23 21-01-2016 96 vjet nga Kongresi i Lushnjes, dita kur u vendos për Tiranën kryeqytet të Shqipërisë Pamja festive ne Lushnje mengjesin e sotem

Sot në Lushnje kujtohet 21 janari 1920, dita kur në Lushnje u mblodh Kongresi, që përcaktoi fatet dhe qeverinë e shtetit të sapokrijuar dhe gati të paqeverisur, në përpjekje për t'i mbijetuar fqinjëve dhe komunitetit ndërkombëtar për ndarje e përçarje, dhe për të kujtuar se edhe shqiptarët dinë të bëjnë shtet. 

Edhe pse disi ftohtë, në një atmosferë festive, me një pamje të re tërësisht të ndryshuar, të qendrës së qytetit, dhe të shtëpisë së Kongresit, qindra qytetarë lushnjarë janë në pritje të ceremonive që do të zhvillohen për këtë ditë të veçantë.

Shtëpia sot muze, e patriotit Lushnjar Kaso Fuga mblodhi nga datat 21 janar deri në 31 janar delegatët nga e gjithë Shqipëria. Masat që duhet të merreshin nga rreziku i copëzimit të Shqipërisë, ishin diskutimet kryesore të këtij kongresi.

Vendim i rëndësishëm i kongresit të Lushnjes, ishte rrëzimi i qeverisë së Durrësit dhe zgjedhja e imzot Luigj Bumçit, Mehmet Konicës dhe Dr.Turtullit si përfaqësues legjitimë të shtetit shqiptar në delegacionin e Konferencës së Paqes në Paris. Nga ky kongres, doli qeveria e re, e drejtuar nga Sulejman Delvina, dhe Tirana u shpall kryeqytet i shtetit shqiptar.

Pavarësisht përpjekjeve të dëshpëruara për të sabotuar kongresin e Lushnjes, ky i fundit, zhvilloi punimet me sukses të plotë, duke vendosur bazat e një qeverisje të qëndrueshme në vitet në vazhdim. 

Nga Veriu në jug, këto hotele mbajnë 5 yje.
Por me sa i vlerësoni ju?

Grand Hotel Resort - Velipoja
Rafaelo - Shëngjin
Kompleksi Lura - Gjiri i Lalezit
Palace Hotel - Durrës
Prestige Resort - Golem
Premium Resort - Golem
Fafa Hotel - Durrës
Grupi Harmonia - Hotel
Regina Hotel - Vlorë
Hotel Butrinti - Sarandë
Demi Hotel - Sarandë
Santa Quaranta Resort - Sarandë
Hotel Morina - Palasë
Hotel Fishta - Velipojë
Hotel Briliant - Qerret
Supreme Hotel - Qerret
Article Logic
Execution time: 0.0095839500427246
array(1) { ["section"]=> string(91) "96-vjet-nga-kongresi-i-lushnjes-dita-kur-u-vendos-per-tiranen-kryeqytet-te-shqiperise-30584" }