A do e përkeqësojë ekonominë shqiptare dalja e Britanisë nga BE-ja? Guvernatori Sejko përgjigjet

Publikuar tek: ekonomi, më 12:51 28-06-2016 A do e përkeqësojë ekonominë shqiptare dalja e Britanisë nga BE-ja? Guvernatori Sejko përgjigjet

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë Gent Sejko përgjigjet lidhur me interesimin e të gjithëve, pas zhvillimit të papritur të daljes sëë Britanisë së Madhe nga Bashkimi Europian.

Sipas Sejkos, në këtë fazë nuk do të ketë asnjë ndikim, pro në një fazë të dytë, mund të ketë edhe ndikim pozitiv, sa u përket import-eksporteve dhe investimeve të huaja. Sejko përmenti edhe remitancat, kursimet e emigrantëve që janë në Angli.

“Nuk kemi efekt nga Brexit. Eshtë një efekt, por i papërfillshëm për ne. Numri i emigrantëve zyrtar, është 10 mijë. Ka një ndikim në Eurozonë. Nuk dihet më tepër, gjithë bankat janë duke e marrë në analizë. Për Shqipërinë do thoshim se çdo ndikim nga Brexit mund të reflekojmë edhe në Shqipëri, por edhe përfitime sidomos në import-export dhe investime të huaja.

Në rast se do ketë efekte negative apo pozitice do jetë në fazë të dytë. Për momentin nuk është se do ketë ndonjë efekt’’, theksoi ndër të tjera Sejko.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.02026891708374
array(1) { ["section"]=> string(101) "a-do-e-perkeqesoje-ekonomine-shqiptare-dalja-e-britanise-nga-be-ja-guvernatori-sejko-pergjigjet-44818" }