A do rritet çmimi i ujit për Tiranën? Vendim i për kërkesën e UKT-së do të merret shumë shpejt

Publikuar tek: ekonomi, më 10:00 30-10-2017 A do rritet çmimi i ujit për Tiranën? Vendim i për kërkesën e UKT-së do të merret shumë shpejt

Komisioni Kombëtar Rregullator i Entit Rregullator të Ujit pritet që të marrë një vendim për çmimin e ujit në Tiranë në muajin nëntor.

Burime pranë këtij komisioni pohuan për Monitor se tashmë janë kaluar të gjitha hallkat që shoqërojnë një procedurë standard. Duke pasur parasysh ndjeshmërinë e çështjes, mendimin nga palët e interesit si dhe dokumentacionin voluminoz të paraqitur, duket se çështja është shtyrë përtej shtatorit që ishte afati i parë i vendimmarrjes që u deklarua nga ERRU në një deklaratë për mediat.

Të njëjtat burime konfirmuan se janë zhvilluar edhe seancat dëgjimore sikurse parashikohet në kuadrin ligjor dhe dosja e plotë bashkë me vlerësimet teknike dhe ekonomike i ka kaluar tashmë Komisionit Kombëtar i cili ka edhe tagrin për të dhënë vendimin.

Ky komision ka pasur një periudhë intensive gjatë këtyre muajve duke dhënë miratimin për rilicenicmin e disa ujësjellësve në vend që ju ka përfunduar afati i licencave të para, ndërkohe që ka emëruar edhe drejtues të rinj teknikë në krye të ujësjellësve si në Maliq, Elbasan apo Malësi e Madhe.

Kërkesa e UKT për çmimin

Në mes të këtij viti Ujësjellës Kanalizime Tiranë aplikoi pranë Entit Rregullator të Ujit për një rritje të çmimit të ujit duke e argumentuar këtë me paratë që do t’i duheshin për të zbatuar një plan ambicioz investimesh.

Në korrik kjo kërkesë kaloi edhe në Këshillin Bashkiak të Tiranës  i cili miratoi rritjen e çmimit të ujit në kryeqytet me 20 lekë për m3 duke e çuar nga 45 lekë në 65 lekë/m3 për familjet dhe nga 135 lekë/m3 në 190 lekë/m3 për bizneset.

Kjo rritje sipas Bashkisë së Tiranës e cila ka edhe kompetenca të plota mbi ndërmarrjen Ujësjellës-Kanalizime, bëhet për të kryer investime në rrjet që në 5 vitet e ardhshme do të garantojnë furnizimin 24 orë me ujë të kryeqytetit.

UKT nga ana tjetër ka regjistruar një ecuri pozitive tek bilanci financiar i vitit 2016 kur regjistroi një fitim 5 milionë euro.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0097119808197021
array(1) { ["section"]=> string(99) "a-do-rritet-cmimi-i-ujit-per-tiranen-vendim-i-per-kerkesen-e-ukt-se-do-te-merret-shume-shpejt-97684" }