A e dini ku ndodhet ura më e veçantë arkitekturore në botë? Në Uruguai

Publikuar tek: bota, më 10:18 27-01-2016 A e dini ku ndodhet ura më e veçantë arkitekturore në botë? Në Uruguai Ura rrethore e ndertuar ne Uruguai

Kjo mund të jetë ura më e çuditshme në botë nga pikpamja urbanistike. Bëhet fjalë për një urë të rrumbullakët në lagunën Garzon, Uruguai, pak më shumë se 160 kilomnetra nga kryeqyteti Montevideo duke u mundësuar shoferëve të kalojnë në anën tjetër pa u dashur që të përshkruajnë gjithë bregun, bën të ditur La Reppubblica. 

Eshtë projektuar nga arkitekti uruguajan Rafael Vinoly dhe e vecanta e saj është se mund të jetë rrethorja më e madhe e momentit, me të cilën mund të kalohet një sipërfaqe ujore. Për të ndaluar incidentet që mund të shkaktohen nga shpejtësia, forma rrethore I detyron shoferët që të ngadalësojnë shpejtësinë.

Përpara ndërtimit të saj, të dy anët e bregut ishin të lidhura me një target. “Forma rrethore e urës është studiuar edhe për të future një mënyrë harmonike me ambientin – ka thënë arkitekti Vinoly. – Qëllimi im ishte të realizoja një fare liqeni brenda liqenit”. 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Virusi “Zika” shfaqet në Danimarkë, rasti i parë në Europë
90 vjet nga shpikja e televizorit, “Times”: Se për çfarë mund të përdoret ky aparat, mbetet ende e paqartë »
Article Logic
Execution time: 0.011474847793579
array(1) { ["section"]=> string(75) "a-e-dini-ku-ndodhet-ura-me-e-vecante-arkitekturore-ne-bote-ne-uruguai-31049" }