A e dini përse nuk prishet uji i bekuar?! E thjeshtë... Zbulojeni këtu!

Publikuar tek: kulture-art, më 10:05 07-01-2017 A e dini përse nuk prishet uji i bekuar?! E thjeshtë... Zbulojeni këtu!

A e keni menduar ndonjëherë se përse nuk prishet uji i bekuar?! Përgjigja është fare e thjeshtë dhe na e thotë studiuesi e restauratori Frederik Stamati.

“Prifti fut në ujë një kryq prej argjendi. Në sajë të proceseve të ndryshme kimike në argjend janë krijuar jone argjendi, kationet, të cilat kalojnë në ujë. Kationet e argjendit kanë veprim baktericid, duke shkatërruar florën bakteriale që ndodhet në uje. Dhe vazhdojnë ta shkatarrojnë edhe në të ardhmen.

Prandaj edhe uji i bekuar nuk prishet, apo nuk qelbet. Nëse kryqi do të ishte prej bronxi, apo materiali tjetër, uji i bekuar nuk do të mund të rezistonte pa u prishur”, shpjegon Stamati.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.025748014450073
array(1) { ["section"]=> string(71) "a-e-dini-perse-nuk-prishet-uji-i-bekuar-e-thjeshte-zbulojeni-ketu-64834" }