A ka jetë pas vdekjes? Shkencëtarja e shpjegon njëherë e mirë

Publikuar tek: bota, më 20:21 10-11-2017 A ka jetë pas vdekjes? Shkencëtarja e shpjegon njëherë e mirë

Një shkencëtare ka deklaruar se nuk ka jetë pas vdekjes sepse ligjet e fizikës e bëjnë të pamundur. Pas studimeve të gjera, fizikantja Seana Carroll thotë se nëse dotë ketë një jetë të përtejme, vetëdija jonë do të duhej të ishte tërësisht e ndarë nga trupi fizik, gjë që nuk është.

Ndërgjegja është një seri atomesh dhe elektronesh që na japin mendjen, thotë ajo. Ligjet e universit nuk u lejojnë këtyre atomeve dhe elektroneve të vazhdojnë të veprojnë pasi trupat tanë kanë vdekur.

Dr Carroll thotë se teoria e fushës kuantike (QFT) sugjeron se ekziston një fushë për çdo lloj grimce. Pra, të gjitha fotonët në univers janë në një nivel, të gjithë elektronet në univers janë në një nivel tjetër e kështu me radhë. 

ttytytryrtyry.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Si nëpër filma, 5 njerëz të zhveshur lakuriq rrëmbejnë familjen me një fëmijë të porsalindur
Arabia Saudite sulmon Jemenin, bombardon Ministrinë e Mbrojtjes »
Article Logic
Execution time: 0.010530948638916
array(1) { ["section"]=> string(66) "a-ka-jete-pas-vdekjes-shkencetarja-e-shpjegon-njehere-e-mire-99113" }