Acari ‘mbërthen’ Europën, 12 persona viktima nga temperaturat ekstreme

Publikuar tek: bota, më 10:14 27-02-2018 Acari ‘mbërthen’ Europën, 12 persona viktima nga temperaturat ekstreme

Moti i acartë ka “mbërthyer” prej disa ditësh të gjithë Europën.

Si pasojë e temperaturave ekstremisht të ulëta, deri tani kanë humbur jetën 4 persona, 3 në Rusi dhe një në rumani.

Moti i ftohtë në Rusi tashmë njihet me nofkën “ ariu Siberian”, ku për shkak të temperaturave të acarta deri në -24 gradë kanë humbur jetën 3 persona të pastrehë.

Po ashtu në Rumani, një 65 vjeçar u gjet i vdekur sot jashtë shtëpisë së tij. Po ashtu, gjatë këtyre ditëve janë shënuar edhe raste të tjera kur personat nuk u kanë rezistuar temperaturave të acarta, duke shënuar kështu deri tani 12 viktima.

Për shkak të motit të keq shumë orare treni janë anuluar. Shkollat ​​në shumë provinca, por edhe në kryeqytetin e Bukureshtit, do të mbeten të mbyllura deri në përmirësimin e kushteve të motit.

aa.jpg

 

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012341976165771
array(1) { ["section"]=> string(74) "acari-mberthen-europen-12-persona-viktima-nga-temperaturat-ekstreme-111603" }