Adi Krasta: Mes gazetarëve po zhvillohet “blerja e heshtjes”

Publikuar tek: aktualitet, më 10:52 09-02-2015 Adi Krasta: Mes gazetarëve po zhvillohet “blerja e heshtjes” Posteri i bere nga ambasada e SHBA per citimin e Adi Krastes

Ambasada e SHBA është interesuar për çështjen e lirisë së shprehjes dhe medias në vend. I është drejtuar edhe gazetarit Adi Krasta për Programin International Visitors Leadership.

“Ngjarjet që ndodhin në botë, na kanë shtuar mendimet mbi vlerën e fjalës së lirë dhe lirisë së shprehjes. Ne pyetëm disa nga pjesmarrësit e programeve tona të shkëmbimit që të na thonin me fjalët e tyre, se çfarë do të thotë për ta, si shqiptarë, liria e shprehjes dhe e fjalës” shkruan ambasada.


“Si shqiptar do ishte e pafalshme për mua të harroja çfarë shkakton një diktaturë. Sa shumë është e lidhur mungesa e Lirisë Së Fjalës dhe Shprehjes me vetë egzistencën dhe fshirjen e të gjithë të drejtave e lirive të tjera. Në këto vite të një tranzicioni të rrëmujshëm përveç presionit të pandalshëm të qeverisjeve, me censurën dhe rrezikun e vazhdueshëm të propagandës dhe fshehjes së fakteve, një tjetër armik hilanjos rritet brenda nesh: autocensura. Tanimë "Demokratura" nuk duket të jetë një krijim artificial i retorikës së përditshme. Si një shqiptar unë nuk duhet asnjëherë të harroj se sa e sofistikuar bëhet mbyllja e gojes, blerja e heshtjes dhe vetë bashkëpunimi fajtor me qeverisjet që në Shqipëri janë po aq të paçiltra e manipuluese sa edhe në vendet e tjera të rajonit tonë, një rajon ende demokratikisht i pazhvilluar. Si shqiptar unë jam i ndërgjegjshëm që për mua liria e fjalës dhe e shprehjes nuk është një luks stilistik, është një realitet i domosdoshëm të egzistuari, si njeri dhe profesionist, larg qendrave të pushtetit dhe në besnikeri të pa vënë në pyetje kundrejt publikut dhe parimeve të mia të palëkundshme”, thote Adi Krasta.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Rama për Kadarenë: Shqipëria shihet me respekt kurdo që flitet e duartrokitet për të
Gjygji ndaj Ndokës/ Spahiu: kam pare vetëm goditjen ndaj Strazimirit »
Article Logic
Execution time: 0.012577056884766
array(1) { ["section"]=> string(62) "adi-krasta-mes-gazetareve-po-zhvillohet-blerja-e-heshtjes-2790" }