Adolf Hitleri fiton zgjedhjet në vendin afrikan, politikani me emrin e ish-udhëheqësit nazist premton: Nuk do të përpiqem të dominoj botën

Publikuar tek: bota, më 13:16 03-12-2020 Adolf Hitleri fiton zgjedhjet në vendin afrikan, politikani me emrin e ish-udhëheqësit nazist premton: Nuk do të përpiqem të dominoj botën

Një politikan me emrin e Adolf Hitlerit ka fituar zgjedhjet në Namibiane, por ka thënë se nuk ka planë për dominimin e botës.

Adolf Hitler Uunona u zgjodh me 85 përqind të votave në ish koloninë gjermane, ku një numër rrugësh, vendesh dhe njerëzish mbajnë ende emra gjermanë.  

Pasi fitoi vendin në biletën e partisë qeverisëse SËAPO - e cila ka qeverisur Namibinë që nga pavarësia nga aparteidi në Afrikën e Jugut në 1990, politikani i tha Bild se ai 'nuk kishte asnjë lidhje me' ideologjinë naziste.

"Babai im më vuri emrin e këtij njeriu. Ai ndoshta nuk e kuptonte atë për të cilën qëndronte Adolf Hitler. Si fëmijë, unë e pashë atë si një emër krejtësisht normal. Vetëm si adoleshent e kuptova që ky njeri donte të pushtonte të gjithë botën",- tha politikani.

Politikani tha se gruaja e tij e quan Adolf, duke shtuar se do të ishte 'tepër vonë' për të ndryshuar emrin e tij zyrtarisht.

"Fakti që unë kam këtë emër nuk do të thotë që unë dua të pushtoj Oshanën. Kjo nuk do të thotë se po përpiqem për dominimin e botës," tha ai, duke iu referuar rajonit ku ai fitoi zgjedhjet.

Uunona fitoi 1,196 vota në zgjedhjet e fundit krahasuar me 213 për kundërshtarin e tij, duke i dhënë atij një vend në këshillin rajonal. 

Dikur e njohur si Afrika Jugperëndimore Gjermane, Namibia ishte një koloni gjermane nga 1884 derisa perandoria u zhvesh nga zotërimet e saj pas Luftës së Parë Botërore. 

Hitleri i vërtetë më vonë do të përdorte poshtërimin e Traktatit të pas-luftës të Versajës si një mjet propagande për të fituar mbështetjen për nazistët në vitet 1920 dhe 1930.

Gjenocidi i Hitlerit gjatë Luftës së Dytë Botërore ka kohë që ka lënë në hije mizoritë gjermane në Namibi, por presioni për dëmshpërblime është rritur në vitet e fundit. 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Fotoja prekëse që bën xhiron e rrjeteve, mjeku përqafon pacientin e moshuar me Covid
Vrasësi serial që vrau 90 gra duke i mbytur, vizatoi në burg fytyrat e viktimave të tij »
Article Logic
Execution time: 0.010737895965576
array(1) { ["section"]=> string(143) "adolf-hitleri-fiton-zgjedhjet-ne-vendin-afrikan-politikani-me-emrin-e-ish-udheheqesit-nazist-premton-nuk-do-te-perpiqem-te-dominoj-boten-230031" }