Agjensia ‘Reuters’: Ai që humbet më shumë nga Brexit është Turqia

Publikuar tek: bota, më 17:53 15-04-2019 Agjensia ‘Reuters’: Ai që humbet më shumë nga Brexit është Turqia

Largimi i Britanisë e Madhe në BE mund të ketë ndikim në ekonominë e Europës por ai që i shikon nga afër zhvillimet, sipas Reuters, është shteti i Turqisë.

Turqia është numri një në eksporte në Angli. Me shumë se 3,7 bilion dollarë qarkullojnë në Turqi nga eksportet në Britaninë e Madhe. Produkte si mishi, djathë janë produktet kryesore që eksportohen drejt Britanisë së Madhe.

Nesë Britania largohet nga BE-ja vlera e poundit rrezikon të bjerë mbi 30% dhe kjo do të thoshte njëkohësisht bjerjen e vlerave të produkteve turke. Në të njëjtën kohë Turqia ka miratuar një ligj për eksportet pa taksa në Britaninë e Madhe diçka që do duhet të ndryshojë me largimin e Britanisë e Madhe nga Europa. Sipas Reuters, dëmi në ekonominë e Turqisë do të jetë më shume se 500 milion dollarë.

57021310_625201314573821_6579090694252527616_n.png

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.011651039123535
array(1) { ["section"]=> string(69) "agjensia-reuters-ai-qe-humbet-me-shume-nga-brexit-eshte-turqia-160545" }