Agrumet në vend: Trefishohet prodhimtaria, eksportet në shifra të ulëta

Publikuar tek: aktualitet, më 15:00 25-12-2017 Agrumet në vend: Trefishohet prodhimtaria, eksportet në shifra të ulëta

Ndodhur në pellgun e vendeve të mesdheut, Shqipëria fatmirësisht pëefshihet në vendet e prodhimit të agrumeve.

Sipas Ministrisë së Bujqësisë, prodhimi i agrumeve është trefishuar që nga viti 2010.

Vetëm në vitin 2016 sasia e prodhimtarisë në vend ishte 40 mijë tonë, nga 13 mijë tonë që ishte gjashtë vite më parë. 8,6 milionë dollarë ishte vlera e portokajve të importuar në vend vetëm në vitin 2016.

Kryesisht vendi ynë ka importuar nga vendet fqinje, si Greqia dhe Italia. Ndërsa nga ana tjetër eksoprtet janë në shifra të ulëta. Në vitin e shkuar eksportet ishin vetëm 12 mijë dollarë

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0077660083770752
array(1) { ["section"]=> string(76) "agrumet-ne-vend-trefishohet-prodhimtaria-eksportet-ne-shifra-te-uleta-104320" }