Akademiku Luan Omari mbush sot 90 vjeç

Publikuar tek: kulture-art, më 19:49 10-06-2015 Akademiku Luan Omari mbush sot 90 vjeç

Ka festuar sot ditëlindjen e tij të 90-të, profesori i shkencave Luan Omari, një nga anëtarët themelues të Akademisë së Shkencave.

Luan Omari u lind më 10 qershor të vitit 1925. Ai ka bërë shpjegimin e disa termave të shkencës e të teknikës për hartuesit e Fjalorit të gjuhës shqipe të botuar në Tiranë më 1980. Gjatë Kongresit të X të AIESEE në 2009 Luan Omari ishte zgjedhur presidenti i organizatës.

Disa nga botimet kryesore të tij janë “Revolucioni popullor në Shqipëri dhe pushteti politik”, “Histori e Shqipërisë”, “Parime dhe institucione të së drejtës publike”, “Histori e shtetit dhe e së drejtës në Shqipëri”, “Sistemi Parlamentar” dhe “Shteti i së dretjës”.

Personazhi i vitit 2019

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.19683504104614
array(1) { ["section"]=> string(44) "akademiku-luan-omari-mbush-sot-90-vjec-13229" }