Aksident në minierën e Bulqizës, një i vdekur dhe një i plagosur

Publikuar tek: aktualitet, më 13:36 21-04-2015 Aksident në minierën e Bulqizës, një i vdekur dhe një i plagosur

Një aksident ka ndodhur në minierën e Bulqizës nga ku ka mbetur një i vdekur dhe një i plagosur. Mësohet që viktima dhe minatori i plagosur janë shtetas kinezë.

Ata kanë qenë në minerën e Bulqizës gjatë proçesit të punës për hapjen e Pusit të Thellësisë kur janë aksidentuar. He Chuan dhe Du Dabing kanë qenë duke punuar në shpimin vertikal të pusit ku edhe do vendoset ashensori në nivelin e 5-të. Punonjësit ishin pjesë e shoqërisë kineze Xi-an Xingang Energy Engineering Technology Co. Ltd. dhe Wenzhou Mining Co Ltd”. Njëri prej punonjësve si pasojë e këtij aksidenti ka humbur jetën ndërsa tjetri po transportohet me helikopter drejt Tiranës për të marrë ndihmën dhe trajtimin e specializuar. 

Në këtë moment specialistët po bëjnë vlerësimin e aksidentit për të kuptuar më shumë rreth shkaqeve të aksidentit që përfshiu dy prej punonjësve të kompanisë Xi-an Xingang Energy Engineering Technology Co. Ltd. dhe Wenzhou Mining Co Ltd”.

Dyshohet se shkak i këtij aksidenti është bërë shembja e një masivi gurësh.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Avokati i Popullit: Ka shkelje të të drejtave të gardianëve, të rritet numri i policëve në burgje
Goditet një grup falsifikatorësh, arrestohet pronari i një firme në Vlorë »
Article Logic
Execution time: 0.011328935623169
array(1) { ["section"]=> string(68) "aksident-ne-minieren-e-bulqizes-nje-i-vdekur-dhe-nje-i-plagosur-9329" }