AKSION tjetër/ Nga 1 nëntori kontroll biznesve pasive, në sitën e TATIMEVE për fshehje taksash

Publikuar tek: ekonomi, më 09:24 27-10-2018 AKSION tjetër/ Nga 1 nëntori kontroll biznesve pasive, në sitën e TATIMEVE për fshehje taksash Foto ilustruese

Bizneset e deklaruara si pasive në tatime, por që në të vërtetë vazhdojnë aktivitetin, do të kalojnë në vlerësim tatimor nga zyra.

 

Nga data 1 nëntor, Administrata Tatimore do të nisë kontrollet nga zyra, për ata tatimpagues, të cilët kanë paqartësi apo pasaktësi në deklarimet e tyre.

Në një intervistë dhënë për Top Channel, drejtori i Menaxhimit të Riskut në DPT, Gjergji Duro shpjegon se kontrolleve do t’i nënshtrohen edhe tatimpaguesit që janë importues në dogana, por rezultojnë pasivë në tatime; subjektet që blejnë tek bizneset me status pasiv, me kërkesë për çregjistrim dhe të çregjistruar, si dhe ata që figurojnë me mosdeklarim të saktë të shitjeve.

Personazhi i vitit 2019

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.035735130310059
array(1) { ["section"]=> string(99) "aksion-tjeter-nga-1-nentori-kontroll-biznesve-pasive-ne-siten-e-tatimeve-per-fshehje-taksash-139281" }