Aksioni për ujin: Ministria e Energjitikës publikon shifrat e 4 muajve (Ja sa është arkëtimi i borxhit)

Publikuar tek: aktualitet, më 11:56 27-02-2018 Aksioni për ujin: Ministria e Energjitikës publikon shifrat e 4 muajve (Ja sa është arkëtimi i borxhit)

Pas aksionit të ndërmarrë nga Ministria e Energjitikës për luftën ndaj informalitetit në sektorin e ujit, janë bërë të ditura dhe shifrat e arritura nga i gjithë procesi gjatë 4 muajve të fundit.

 Përgjatë nëntorit të 2017 deri më shkurt të 2018, të dhënat statistikore për rikthimin e ligjshmërisë së ujit të rregjistruara nga kontrrollet kanë kapur këto shifra:

-Janë rregjistruar 16440 kontrata të reja;

-Janë firmosur 15922 aktmarrëveshje;

-Janë instaluar 40686 ujëmatësa;

Ndërsa raportohet se vetëm gjatë muajit shkurt janë kryer 20442 verifikime në terren për thyerje të ligjit në biznese dhe shifra e arkëtimit të borxheve arrin në  226,946,092 lekë.

Në deklaratën e tij të bërë muaj më parë, ministri Gjiknuri tha se po punohet në furnizimin me ujë të pishëm 24 orë në 7 ditë të javës, ndërkohë që raporton se nga 3 litra ujë që prodhohet vetëm 1 litër faturohet, pjesa tjetër shpërdorohet.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012495994567871
array(1) { ["section"]=> string(107) "aksioni-per-ujin-ministria-e-energjitikes-publikon-shifrat-e-4-muajve-ja-sa-eshte-arketimi-i-borxhit-111619" }