Akt terrorist në ditën e Kurban Bajramit, agresori qëllon brenda një xhamie në Norvegji

Publikuar tek: bota, më 12:18 11-08-2019 Akt terrorist në ditën e Kurban Bajramit, agresori qëllon brenda një xhamie në Norvegji Xhamia ''Al-Noor'' në Norvegji

Dita festive e Kurban Bajramit në mbarë botën myslimane nuk ka kaluar pa incidente. Në një xhami në periferi të Oslos (Norvegji), një 20-vjeçar ka qëlluar me armë në brendësi të objektit të kultit duke plagosur një besimtar 75-vjeçar.

Sipas informacioneve, agresori ishte i armatosur me 2 shotganë dhe një pistoletë. Ai shtiu direkt me armë, por pjesëtarët e xhamisë arritën ta neutralizonin menjëherë para se të mbërrinte policia norvegjeze.

Jo vetëm kaq, por një kufomë është gjetur në banesën e agresorit, i cili ishte i afërm i tij.

Dyshimet e para janë se sulmi ka për motiv racizmin dhe Islamofobinë e nxitur nga vala e madhe e emigrantëve nga vendet myslimanë drejt Perëndimit.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.010401964187622
array(1) { ["section"]=> string(93) "akt-terrorist-ne-diten-e-kurban-bajramit-agresori-qellon-brenda-nje-xhamie-ne-norvegji-174990" }