Aktorja e madhe Tinka Kurti feston datëlindjen në përvjetorin e rëndësishëm për kinematografinë shqiptare

Publikuar tek: kulture-art, më 18:09 19-12-2017 Aktorja e madhe Tinka Kurti feston datëlindjen në përvjetorin e rëndësishëm për kinematografinë shqiptare

Legjenda e aktrimit shqiptar, Tinka Kurti mbushi sot, plot 85 vjeç.

Në një ceremoni të organizuar me miq dhe familjarë të ngushtë të saj, Tinka është gëzuar dyfish, pasi ditën e sotme është festuar edhe 75 vjetori i krijimit të Ndërmarrjes Kinematografike Shqiptare, sot AQSHF.

Në këtë ceremoni festive kanë marrë pjesë disa nga emrat më të mëdhenj të filmit shqiptar ndër vite, ku veçohen Rikard Larja, Tinka Kurti, Mevlan Shanaj e shumë të tjerë.

Gjithashtu në këtë ditë, për të gjithë aktorët dhe artistët që ishin mbledhur, ishte dhe 50 vjetori i filmit shumë të pëlqyer, “Ngadhnjim mbi vdekjen”.

Fotot u bënë publike në rrjetet sociale nga drejtoresha e 'Arkivit Qendror Shtetëror të Filmit”, Iris Elezi.

Screenshot_12.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.033457040786743
array(1) { ["section"]=> string(112) "aktorja-e-madhe-tinka-kurti-feston-datelindjen-ne-pervjetorin-e-rendesishem-per-kinematografine-shqiptare-103664" }