Akuza për përdhunim, Suedia rihap hetimet ndaj themeluesit të Wikileaks

Publikuar tek: bota, më 11:25 13-05-2019 Akuza për përdhunim, Suedia rihap hetimet ndaj themeluesit të Wikileaks

Suedia do të rihapë hetimin lidhur me akuzën për përdhunim kundër themeluesit të Wikileaks, Julian Assange, njoftoi të hënën zëvendës kryeprokurori i vendit.

Australiani u akuzua për abuzim seksual dhe përdhunim nga dy gra në Suedi pasi vizitoi vendin në gusht 2010, shkruan CNN, transmeton Newsbomb.al.

Pas një beteje të gjatë të ekstradimit, Gjykata e Lartë e Mbretërisë së Bashkuar vendosi kundër tij në vitin 2012. Assange kërkoi më pas azil në ambasadën e Ekuadorit në Londër, duke thënë se ishte i frikësuar nga dorëzimi i Shteteve të Bashkuara për punën e tij me WikiLeaks. Ai qëndroi atje gati shtatë vjet derisa u arrestua nga policia britanike muajin e kaluar. Assange ka mohuar në mënyrë të përsëritur çdo akuzë ndaj tij.

Në gusht të vitit 2015, statuti i kufizimeve për pretendimet e abuzimit seksual u kalua. Dhe dy vjet më vonë, Suedia e mbylli hetimin në akuzën për përdhunim, duke thënë se nuk kishte asnjë mënyrë praktike për të vazhduar ndërsa ishte në ambasadë. Megjithatë, drejtori i atëhershëm i Prokurorisë Publike të vendit, Marianne Ny tha se nëse situata ndryshoi, vendimi mund të rishikohet.

Ky moment erdhi më 11 prill, kur autoritetet britanike u ftuan në ambasadë dhe tani programuesi kompjuterik 47-vjeçar u arrestua.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0069031715393066
array(1) { ["section"]=> string(77) "akuza-per-perdhunim-suedia-rihap-hetimet-ndaj-themeluesit-te-wikileaks-164088" }