Akuzat e opozitës, reagon biznesmeni izraelit, Dzanashvilli: Emri im po përdoret për fushatë, akuzat e pavërteta

Publikuar tek: aktualitet, më 12:06 04-06-2015 Akuzat e opozitës, reagon biznesmeni izraelit, Dzanashvilli: Emri im po përdoret për fushatë, akuzat e pavërteta

Biznesmeni izraelit Amiran Dzanashvilli ka reguar pas shkrimve në mediat shqipatre se ai është i dënuar  për prostitucion . Në një deklaratë për mediat biznesmeni Dzanashvilli, veprimatria e bizneseve të të cilit është e shtrirë edhe në vendin  tonë është shperhur se akuzat nuk kanë lidhje me të dhe se bizneset e tij në Shqipëri janë legjitime.

“Unë jam informuar nga avokatin im në Shqipëri ,që mediat kanë shkruar për mua dhe bizneset e mia në shuëmë raste. Është folur negativish dhe unë jam sulmuar gabimisht dhe në mënyrë të paligjshme për sjellje kriminale. Z. Berisha ka shkruar edhe sot, duke pretenduar  rreth një të pavërtete, që kam financuar fushatën e Edi Ramës në vitin 2013.Ndihem i keqardhur që emri im dhe bizneset e mia janë përdorur për qëllime politike në një fushatë politike në Shqipëri. Më vjen keq që institucionet e pavarura janë përdorur politikisht për të hedhur baltë në emrin tim dhe bizneset. Unë mund të deklaroj solemnisht dhe me  vërtetësi që kam bërë biznes normal dhe të ligjshëm në Shqipëri. Unë kam blerë “Xhoilloto”, sëbashku me partnerin tim Ofer Nimrodi, dhe kemi investuar edhe në biznesin e naftës, në Shqipëri. Të gjitha këto biznese janë të ligjshme, të pastëra dhe të sakta për çdo detaj. Unë kam paguar taksat e rregullisht, në miliona euro çdo vit në Shqipëri, dhe nuk kanë qenë në gjendje të bëjë ndonjë fitim nga të gjitha këto biznes” , është shprehur biznesmeni izraelit.

Ai shton më tej  se investitorët e huaj po humbin besimin për të kryer investime në Shqipëri.

“Unë jam duke humbur besimin tim në Shqipëri. Investitorët e huaj, jo vetëm që nuk janë duke bërë para në Shqipëri, por janë sulmuar në mënyrë të paligjshme dhe janë përzier në lojëra politike për qëllime të liga. Unë kam takuar Sali Berishën në Shqipëri dhe Izrael. Unë kam takuar Edi Ramën në Shqipëri dhe Izrael. Unë kam takuar Ilir Metën në Shqipëri dhe Izrael. Unëi kam ndihmuar ata, dhe Shqipërinë si  vend, duke sjellë shumë investitorëve të huaj. Unë jam një mik i Shqipërisë dhe një investitor serioz i huaj” , shprehet ai.

Ndër të tjera biznesmeni ju ka bërë thirrje politikanëve dhe mediave të ndalojnë sulmet ndaj tij

“Ky është një shembull i tmerrshëm që ju jeni duke i dhënë për të investitorëve të huaj. Nuk është e mundur për të bërë biznes të madh në Shqipëri, pa u takuar me Kryeministrin dhe ministrat, kështu që unë jam takuar me ta si një investitor. Vendimet janë shumë të centralizuara në këtë vend, dhe investitorët e huaj duhet të merren me politikanët,që të investosh. Kjo është një praktikë e keqe në njëvend si Shqipëria, sidomos kur këto kontakte janë përdorur për sulme politike, si në rastin tim”, përfundon reagimi i biznesmenit.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Treni përplaset me makinën në fshatin Domje (Foto)
Bashkëpunimi në luftën ndaj krimit, Çako takohet me Lallën »
Article Logic
Execution time: 0.012606859207153
array(1) { ["section"]=> string(114) "akuzat-e-opozites-reagon-biznesmeni-izraelit-dzanashvilli-emri-im-po-perdoret-per-fushate-akuzat-e-paverteta-12667" }