Akuzat për tradhti, shpallet fajtor ish Presidenti ukrainas

Publikuar tek: bota, më 13:13 24-01-2019 Akuzat për tradhti, shpallet fajtor ish Presidenti ukrainas

Ish Presidenti i Ukrainës, Viktor Yanukovych është shpallur fajtor për tradhti dhe për bashkëpunim në përpjekjen për të ndryshuar kufirin e Ukrainës dhe për të bërë luftë.

Gjykatësi Vladyslav Devyatko tha po ashtu se Yanukovych është fajtor që i ka kërkuar presidentit rus, Vladimir Putin, të vendosë trupa në Ukrainë. Prokurorët kërkuan që Yanukovych të dënohet me 15 vjet burgim.

Mediat e huaja raportojnë se vendimi u shpall në mungesë të tij. Besohet se Yanukovych aktualisht strehohet në Rusi. Yanukovych, pro-rus, është rrëzuar nga pushteti nga protestat kundër tij, në shkurt të vitit 2014. Menjëherë pas kësaj, Rusia ka aneksuar gadishullin ukrainas të Krimesë.

Rusia po ashtu ka nxitur trazira dhe ka mbështetur separatistët në lindje të Ukrainës.

Lufta midis separatistëve pro-rusë dhe forcave qeveritare ka lënë mbi 10,300 njerëz të vrarë.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012391090393066
array(1) { ["section"]=> string(65) "akuzat-per-tradhti-shpallet-fajtor-ish-presidenti-ukrainas-150128" }