Akuzoheshin për vjedhjen e 100 pasaportave, gjykata pushon çështjen për ish-ambasadoren Ardiana Hobdari

Publikuar tek: aktualitet, më 15:44 09-07-2020 Akuzoheshin për vjedhjen e 100 pasaportave, gjykata pushon çështjen për ish-ambasadoren Ardiana Hobdari Ardiana Hobdari

Gjykata e Rrethit Gjyqësor Tiranë ka pushuar çështjen për vjedhjen e pasaportave në ambasadën shqiptare në Greqi.

Në vendim thuhet se është pushuar hetimi ndaj ambasadores Ardiana Hobdari dhe konsullit shqiptar në Janinë Pevrin Gjikuria.

Personat në fjalë akuzoheshin për akuzën penale të “shpërdorimit të detyrës” për rastin e vjedhjes së 100 pasaportave biometrike të shtetasve shqiptarë që jetojnë në Greqi.

“Në lidhje me bllokimin e pasaportave nga ana e autoriteteve doganore greke është bërë për shkak të mosrespektimit të Konventës së Vienës, fakt ky që është audituar nga Ministria më parë dhe është konsideruar i rregullt. Në lidhje me vjedhjen e pasaportave, bëjmë me dije se vjedhja është kryer në momentin që transporti po kryhej në përputhje me Konventën e Vjenës, pasi ishte marrë përsipër nga konsulli me një automjet me targa diplomatike. Pra si bllokimi, po ashtu edhe vjedhja nuk janë kryer për shkak të shkeljes së ndonjë dispozite nga ana e Ambasadores Adriana Hobdari,” ka sqaruar gjykata.

vendimi-per-pasaportat.png

vendimi-per-pasaportat1.png

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0096211433410645
array(1) { ["section"]=> string(109) "akuzoheshin-per-vjedhjen-e-100-pasaportave-gjykata-pushon-ceshtjen-per-ish-ambasadoren-ardiana-hobdari-213342" }