Alarm në Kaliforni, edhe një vit rezerva ujore

Publikuar tek: bota, më 08:59 22-03-2015 Alarm në Kaliforni, edhe një vit rezerva ujore

Shteti më i madh në SHBA, po përballet me thatësirën e cila po shkakton shterrimin e burimeve ujore nëntokësore dhe mbitokësore. Sipas hidorlogut të NASA, Jay Famiglietti, Kalifornisë i ka mbetur edhe një vit rezerva ujore.

“Kalifornia nuk ka një plan emergjence për një thatësirë të vazhdueshme si kjo”, thotë ai për “NYT”.

Ujërat nëntokësore tani janë i vetmi burim në Kaliforni, dhe autoritetet duken se po luten për rreshje shiu. Thatësira e madhe e cila ka rreth 4 vjet që zgjat, ka sjellë këtë situatë emergjente.

Vetëm disa ditë më parë, qeveria amerikane akordoi një fond me vlerë 1 miliard dollarë, për ti ardhur në ndihmë situatës së shkaktuar nga thatësira e madhe.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Stafi “Charlie Hebdo” sherr për aksionet e revistës
Tërheq makinën me flokë por nuk ndjen dhimbje »
Article Logic
Execution time: 0.013306140899658
array(1) { ["section"]=> string(50) "alarm-ne-kaliforni-edhe-nje-vit-rezerva-ujore-6597" }